-20 % na Hvězdy měsíce: Vyzkoušejte pleťovou masku a pleťovou mlhu z kolekce Louka

Moje prodejna
T.G. Masaryka 38, Karlovy Vary

FAQ

O nákupu

Doručujete i do zahraničí? Kolik to stojí?

Ano, doručujeme do celého světa. Cenu uvidíte po zvolení země ve 2. kroku objednávky ještě před zaplacením.

Nefungují mi přihlašovací údaje...

Zkuste prosím znovu zadat e-mailovou adresu, na kterou je váš účet registrován a popř. si zažádat o nové heslo, které vám bude do několika minut doručeno do kontaktního e-mailu. Heslo si můžete kdykoliv změnit. Pokud ani druhé heslo nebude pro Váš e-mail funkční, kontaktujte prosím náš zákaznický servis na eshop@manufaktura.cz

Jak mohu zjistit stav své objednávky?

Ve svém zákaznickém účtu, případně se nám ozvěte na eshop@manufaktura.cz

Má pro mě registrace nějaké výhody?

✔ Budete jako první informováni o novinkách v sortimentu, našich akcích, slevách a dalších aktualitách.

✔ Ve svém zákaznickém účtu uvidíte přehled svých minulých objednávek a stav té aktuální.

✔ Objednávky budou rychlejší díky předvyplněným údajům.

Za jak dlouho mi bude objednávka doručena?

Standardní doba doručení je do 2 pracovních dnů. Zboží skladem odesíláme zpravidla následující pracovní den po dni objednání. Více o dobách doručení ZDE.

Potřebuji změnit adresu doručení své objednávky.

Napište prosím e-mail s novou adresou, telefonním číslem a číslem své objednávky na adresu: eshop@manufaktura.cz

Potřebuji změnit e-mailovou adresu pro zasílání newsletterů.

E-mailovou adresu změníte ve svém zákaznickém účtu po přihlášení.

OBECNÉ

Obsahuje vaše kosmetika parabeny?

Proti některým povoleným konzervačním látkám je vedena nespravedlivá mediální kampaň. Například parabeny, které na přání našich zákazníků nepoužíváme, patří mezi spolehlivě účinné, bezpečné a přitom podle dermatologů nejméně dráždivé konzervační látky. 

Tato situace je odlišná v různých zemích (parabeny jsou např. v puntičkářském Japonsku uznávané).

Barvíte vaši kosmetiku?

Některé řady nejsou barveny vůbec - řada Mrtvé moře a dětská řada

Pro barvení pivní řady se kromě barviv používá karamel a samotné pivo. Produkty určené k péči o pleť a pokožku většinou nebarvíme vůbec a ponecháváme jim jejich přirozenou barevnost. Část sortimentu je barvena bezpečnými syntetickými potravinářskými barvivy, která jsou atestována pro použití v kosmetice v Evropě, USA i Japonsku, a která splňují nejpřísnější normy. Používáme zmiňovaný karamel.

Přírodní barviva jsou v kosmetice užívána méně pro svoji malou stabilitu - především rychlé blednutí a vytrácení barev.

Čím jsou výrobky Manufaktura výjimečné, proč jsou dražší než běžná spotřební kosmetika?

Rozhodli jsme se při vývoji a výrobě naší kosmetiky jít jinou cestou, než běžná spotřební kosmetika. Výrobní cena pro nás zdaleka není na prvním místě, jsme rádi, že si můžeme dovolit používat špičkové přírodní suroviny a dávkovat je do kosmetiky v množství, které má skutečný efekt a ne jen proto, abychom je mohli uvést na etiketě a používat jako marketingový „tahák“. 

Jsme pyšni na to, že vyrábíme v Čechách s podílem ruční práce, netestujeme na zvířatech, spolupracujeme s odborníky na našich recepturách, věnujeme velkou pozornost designu…

Jak je konzervovaná vaše kosmetika?

Manufaktura vnímá používání konzervačních prostředků v kosmetice jako prostředek sloužící k ochraně zdraví spotřebitelů. Kosmetika se konzervuje, aby se zabránilo růstu mikroorganismů, pro které jsou voda a některé přírodní suroviny v kosmetice obsažené ideální živnou půdou. 

Riziko zdravotních následků plynoucích z nestabilizovaných výrobků je značně větší, než riziko plynoucí s možných nežádoucích reakcí na kvalitní konzervační látky. Konzervujeme ty produkty, u kterých je to nutné (nejnáročnějšími produkty na konzervaci jsou emulze – tj. výrobky obsahující kombinaci vody a oleje). 

Vybíráme co možná nejšetrnější konzervanty splňující nejpřísnější světové normy a používáme je v nejmenší možné míře (k čemuž nám např. v případě pleťových i tělových krémů napomáhají obaly, které používáme (=tuby + airlessy) – minimalizující kontakt krémů s vnějšími vlivy. 

Koupelové soli a mýdla například nemusíme konzervovat vůbec, masážní oleje a balzámy na rty stabilizujeme pomocí vitamínu E. Ke konzervaci ostatních produktů využíváme phenoxyethanol (šetrný konzervační prostředek, donedávna využívaný i v přírodní kosmetice), diazolidinyl urea (jeden z nejstarších a nejlépe prověřených konzervantů), kyselinu citrónovou, směs benzoanu sodného a sorbanu draselného – užívané i v potravinářství.

Jaké výrobky neobsahují žádnou parfemaci?

Olejová péče na nehty a nehtovou kůžičku

Omlazující hydratační pleťový booster Sedmikráska

Naše vůně se skládají z přírodních či přírodně identických látek, látek syntetických a případně z esenciálních olejů. 

Snažíme se používat parfémy s co možná nejnižším alergenním potenciálem. Obecně bohužel platí, že čím vyšší obsah přírodních vonných látek, tím vyšší obsah alergenů. Vůně, které používáme v dětské řadě a v řadě Mrtvé moře, jsou proto vyrobeny synteticky, bez obsahu esenciálních olejů – tj. tak, aby neobsahovaly žádné alergeny. 

Všechny naše výrobky určené pro velmi citlivou pleť, podobně jako ty určené pro děti mladší 3 let, prošly dermatologickými testy. V jejich průběhu zatím nikdy nebyla zaznamenána žádná alergická reakce.

Přírodními éterickými oleji je parfemována např. řada Levandule a vřídelní sůl, Zklidňující SOS gel proti akné.

Jsou výrobky Manufaktura přírodní, co obsahují?

V České republice neexistuje žádná národní norma, která by stanovila, co je přírodní kosmetika. Mnoho značek se tak prezentuje jako „přírodní kosmetika“, ačkoliv tomu složení jejich produktů neodpovídá… V zemích, které mají rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou jasně vymezen (nejpropracovanější systém mají Německo a Francie), spočívá hlavní rozdíl v základech receptur, parfemacích, konzervacích, barvivech, účinných látkách, přístupu k obalovým materiálům… 

Manufaktura ve svých výrobcích razí cestu rozumného kompromisu s příklonem k přírodní kosmetice. Při vývoji pro nás není na prvním místě výrobní cena, ale kvalita, za kterou si můžeme hrdě stát, účinnost produktů a šetrnost vůči pokožce. Snažíme se v našich výrobcích používat optimální množství přírodních surovin vhodných pro péči a ochranu pokožky, nepoužíváme ropné produkty jako základy našich receptur, obohacujeme naše výrobky o aktivní přírodních ingredience a dávkujeme je v množství, které má skutečný efekt. Vyrábíme v Čechách s podílem ruční práce, netestujeme na zvířatech, spolupracujeme s odborníky na našich recepturách, věnujeme velkou pozornost designu a obalovému materiálu přátelskému k životnímu prostředí… 

Naše kosmetika je vyráběna ze surovin na bázi rostlinných olejů (kokosový, mandlový, olivový, bambucký a mnohé další…). Mnoho běžných spotřebních mýdel je dodnes vyráběno na bázi živočišných tuků, většina běžných pleťových a tělových krémů obsahuje jako základní surovinu Paraffinum Liquidum – tedy ropný produkt. 

Naše kosmetika využívá v nejvyšší míře rostlinné základy, obohacené o extrakty z bylin, květin, ovoce či obilí, vřídelní sůl, pivo, víno, rašelinu, kaolín, cenné přírodní oleje (hroznový, slunečnicový, makadamiový, meruňkový, bambucké a kakaové máslo..), včelí vosk, vitamíny a další cenné ingredience. Díky obsahu přírodních surovin a vody však musíme naše výrobky konzervovat – aby byla zajištěna dlouhodobá kvalita a stabilita. 

Konzervujeme jen produkty, u kterých je to nezbytně nutné, vybíráme co možná nejšetrnější konzervanty splňující nejpřísnější světové normy a používáme je v nejmenší možné míře. 

Koupelové soli a mýdla například nemusíme konzervovat vůbec, masážní oleje a balzámy na rty stabilizujeme pomocí vitamínu E. Nejnáročnějšími produkty na konzervaci jsou emulze – tj. výroby obsahující kombinaci vody a oleje.
 

Jsou výrobky testované na zvířatech?

Samozřejmě nejsou. 

Jako první v České republice jsme získali jediný, mezinárodně uznávaný certifikát o netestování na zvířatech – tzv. HCS (Human cosmetics standard) – tento certifikát používají značky jako The Body Shop a Marks and Spencer. Tento certifikát zaručuje to, že ani suroviny, ze kterých je kosmetika vyráběna, nebyly po zvoleném datu testovány na zvířatech. 

Jak se testuje kosmetika a kosmetické suroviny, když ne na zvířatech…?

Alternativními metodami, mezi nejpoužívanější metody patří:

1) METODA IN VITRO – pomocí buněčných a tkáňových kultur pěstovaných v laboratořích. Buněčné kultury jsou označením pro rostlinné nebo živočišné buňky (včetně lidských) pěstované v laboratořích. Buňky mohou být velmi dlouho udržovány živé a pěstovány ve speciálních miskách s živným roztokem. Lidské buňky se bezbolestným způsobem získávají od dobrovolníků či pacientů na operačních sálech.

2) EYTEX Screen test používaný ke stanovení oční dráždivosti. Využívá se při něm proteinový roztok získávaný z fazolí, který reaguje stejně jako protein v lidském oku.

3) LIDSKÁ PLACENTA – Lidská placenta, která je po porodu zpravidla likvidována, představuje kvalitní testovací materiál – velmi citlivě reaguje na testované chemické látky.

4) POMOCÍ MIKROORGANISMŮ – bakterií a kvasinek. Techniky založené na použití kvasinek a bakterií mohou pomoci stanovit fototoxicitu (tj. reakci kůže na určitou látku po vystavení světlu) a karcinogenitu nejrůznějších látek.

5) POČÍTAČOVÉ A MATEMATICKÉ MODELY – Podstatou těchto metod je skutečnost, že vlastnosti chemických látek se dají odvodit z jejich struktury. Výhodou počítačů je také jejich rozsáhlý paměťový potenciál a možnost shromažďovat a porovnávat velké množství informací. Tím lze zamezit opakování již provedených testů na zvířatech.

6) DERMATOLOGICKÉ TESTOVÁNÍ – hotové výrobky se klinicky testují na dobrovolnících (nejčastěji se provádí ve Státním zdravotním ústavu Praha). Přesně popsaným způsobem se na lidských dobrovolnících testuje působení výrobku na pokožku.
 

Jsou výrobky testovány, jsou zdravotně nezávadné?

Při výběru jednotlivých surovin použitých při výrobě se klade důraz na to, aby vyhovovaly přísným evropským a americkým normám. 

Všechny výrobky jsou pečlivě testovány mezinárodně certifikovanou laboratoří, k dispozici jsou oficiální protokoly o zhodnocení jejich bezpečnosti na zdraví člověka. 

Žádný z výrobků není testován na zvířatech.
 

Které výrobky jsou vhodné pro alergiky, jsou hypoalergenní?

Alergií a alergenů je mnoho druhů a alergické reakce jsou velmi individuální. Paradoxně největšími alergeny jsou přírodní složky v kosmetice – bylinky atd. Nejlepší je v každém případě konzultace s lékařem. 

Pro osoby s citlivou pokožkou a kožními problémy jsou z našich řad určitě nejvhodnější řada z Mrtvého moře – která neobsahuje barviva, je ovoněna bezalergenním parfémem a obsahuje cenné minerály z Mrtvého moře a také dětská řada, která je svým extra jemným a šetrným rostlinným složením naprosto unikátní. 

Většina produktů z péče řady Sedmikráska byla také vyvinuta tak, aby neobsahovala žádné potenciální alergeny a vyhovovala citlivé pokožce.
 

Máte produkty s pH 5,5?

Na povrchu pokožky bývá pH v rozmezí 4-6. pH se může trochu lišit jedinec od jedince, záleží na místě na těle, věku, pohlaví apod. V uvedeném rozmezí se také pohybuje pH našich výrobků, zdravá kůže si ale stejně rychle upraví pH podle svého bez ohledu na pH produktu. 

Obecně uznávaný ideál je kolem pH 5,5. Tuto hodnotu obsahuje dětská kosmetika a gel na intimní hygienu vzhledem k tomu, že tyto výrobky se používají na citlivá a hůře přizpůsobivá prostředí. 

Toto pH je ale také u všech emulzních výrobků – krémů na pleť, krémů na ruce a tělových mlék.
 

Máte také BIO produkty?

Ano, například k výrobě našeho Oleje k péči o pleť, vlasy a pokožku Meruňka používáme skutečně organický meruňkový olej, který má certifikát DE-ÖKO-001. 

Nejedná se o žádný reklamní tah, protože námi používaný meruňkový olej pocházející z meruněk z ekologického zemědělství a splňuje přísná kritéria německého certifikátu  DE-ÖKO-001. 

Je velký rozdíl mezi olejem z jader meruněk pocházejících z čistého prostředí a bez chemického ošetření během vegetace a olejem z jader meruněk pěstovaných běžným způsobem s chemickým hnojením a ošetřením, protože škodliviny z prostředí přejdou nejen do plodu a listů, ale hlavně právě do jádra. To všechno se samozřejmě projeví ve složení pecek s jádry jakožto součásti plodu. 

Dalším významným faktorem je i výrobní zařízení a jeho šetrnost k oleji, které může výrazně ovlivnit bio- nebo ne-bio kvalitu oleje. Jedná se o sílu a kvalitu drtičky pecek a lisu, úroveň chlazení při výrobě atd., i tyto faktory určují, jestli olej získá certifikát či nikoliv.

Obsahuje kosmetika Manufaktura palmový olej?

Palmový olej je obsažen pouze v tuhých rostlinných mýdlech (ve slozeni je palmovy olej oznacen jako Sodium Palmate a Sodium Palm Kernelate). 

Palmový olej, ze kterého jsou vyráběna naše mýdla, pochází z Indonésie a jeho výrobce jako první v Indonésii získal certifikát „RSPO“ – Roundtable on Sustainable Palm Oil. RSPO = iniciativa s více než 1400 členy v 50 zemích světa, založená r. 2004 mnoha zainteresovanými stranami (pěstitelé, zpracovatelé, obchodníci, výrobci spotřebního zboží, maloobchodníci, banky, nevládní organizace zaměřené na ochranu životního prostředí a sociální problémy). Výrobce našeho palmového oleje je součástí této iniciativy od samotného počátku. 

Tato iniciativa uděluje certifikát RSPO, k jehož získání musí pěstitel splnit několik přísných kritérií (závazek k transparentnosti, soulad s platnými zákony a předpisy, dlouhodobá ekonomická životaschopnost, odpovědnost k životnímu prostředí, zachování přírodních zdrojů a biologické rozmanitosti, odpovědnost k zaměstnancům, odpovědný rozvoj nových výsadeb). Jeho cílem je tak především zajištění udržitelného rozvoje, ochrana pralesů a ohrožených druhů volně žijících zvířat. 

Jedná se o jeden z nejnáročnějších světových standardů pro udržitelnou výrobu – a je příkladem pro certifikační systémy jiných tržních plodin. Více informací lze dohledat na: http://www.musimmas.com.

Obsahují vaše produkty sulfáty?

Ve složení naší kosmetiky můžete narazit na SLES (Sodium Laureth Sulfate). 

Stejně jako ostatní mycí tenzidy se vyrábí z rostlinných mastných kyselin – např. z kokosového oleje, takže i SLES je přírodního původu. Receptury našich přípravků se SLES  jsou formulovány tak, aby na vlasy a kůži působily mírně a byly dobře snášeny. 

SLES je obecně základní složkou většiny šamponů, sprchových gelů a pěn do koupele, ale i většiny zubních past. SLES se používá ve světě několik desítek let, je jedním z nejúčinnějších a bezpečných tenzidů  s vysokou tvorbou pěny a výbornou mycí schopností. Jeho velkou odmašťovací schopnost a účinnost lze velmi dobře eliminovat a doplňovat kombinací  s jinými jemnými tenzidy, kondicionačními, hydratačními  nebo domašťujícími látkami,  jako je tomu u našich výrobků. Obecně i receptury se SLES bývají kvalitou i cenou velmi rozdílné i co se týče dráždivosti. 

Každá receptura se musí posuzovat komplexně a nikoliv pouze jen podle toho, jestli obsahuje SLES či nikoliv. Existují dobré i „špatné“– basic  receptury se SLES. 

V našich mycích přípravcích používáme kromě mycích tenzidů přírodního původu také mnoho  přírodních aktivních látek jako je pravé pivo a víno, přírodní bylinné a ovocné extrakty, pšeničné proteiny, rostlinné oleje, derivát olivového oleje, případně lanolinu, panthenol, beta-glukan a další. Nevýhodou mycích přípravků bez SLES je to, že se v jejich recepturách musí používat tenzidy ve vyšší koncentraci, aby bylo dosaženo dostatečné účinnosti.

Máme také několik výrobků s výrazně jemnějším Sodium Coco Sulfate (s bio certifikátem COSMOS, ECOCERT), který je nejčastěji používaným tenzidem přírodního původu v certifikované bio kosmetice.

Na jeho bázi jsou vždy založeny, společně s dalšími bezsulfátovými jemnými tenzidy, sprchové gely našich jarně-letních limitovaných edic. Dále je obsažen v Extra jemném Šamponu snů z Pivní kosmetiky, ve výrobcích z řady Mrtvého moře – v Extra jemném šamponu, Extra jemném sprchovém gelu a z řady Sedmikráska v Čistícím a odličovacím pleťovém gelu a v Mycím balzámu na intimní hygienu a připravujeme další. 

Vysoká mycí a odmašťovací schopnost a účinnost těchto tenzidů je v našich výrobcích velmi dobře eliminována kombinací  s jinými jemnými přírodními tenzidy, kondicionačními, hydratačními  nebo domašťujícími látkami, takže receptury jsou šetrné a přitom účinné. Výrobky se Sodium Coco Sulfate  jsou velmi jemné a vhodné i pro citlivou pokožku.

Úplně bezsulfátové mycí výrobky můžeme nabídnout v řadě Baby&Friendly 

Jedná se o výrobky na bázi glukosidů, glutamátů a kokoamfoacetátů – Jemný vlasový šampon a Jemnou mycí a koupelovou emulzi z naší nové dětské řady. 

Tyto bezsulfátové výrobky samozřejmě méně pění a odmašťují, ale jsou určeny pro extra jemnou a citlivou pokožku včetně pokožky miminek. Výrobky mohou používat samozřejmě také dospělí.

Odkud pochází vaše suroviny?

Na výrobcích bohužel z nedostatku prostoru na etiketách nemůžeme uvádět, ze které oblasti pocházejí přírodní ingredience, které používáme. 

Naší snahou je však používat co nejvíce ingrediencí i obalů  pocházejících z Čech. Éterické oleje nebo květinové vody mezi nimi bohužel nejsou, protože nepatříme, kvůli zeměpisné poloze, k zemím, kde se daří pěstovat plodiny jako růže, máta a levandule v takové kvalitě, aby bylo možné z nich tyto ingredience získávat. 

Na tyto komodity se specializují pěstitelé a výrobci zejména ze Středomoří (Francie, Španělsko, Egypt) nebo např. Bulharsko (růžový olej). 

Z českých zdrojů využíváme např. některé extrakty, jako je extrakt z meduňky, chmele, sedmikrásky nebo české pivo z žateckého chmele a moravské bílé víno.

Používáte při výrobě kosmetiky i suroviny živočišného původu?

Jedinými živočišnými surovinami, které využíváme, jsou včelí vosk a lanolin = tuk z ovčí vlny. 

Obě tyto suroviny jsou povoleny k využívání i u 100% přírodní a bio kosmetiky. 

Každý náš veganský produkt je označen piktogramem na obalu, zároveň tuto informaci naleznete i u výrobku na jeho stránce.

Proč se na internetu dočítáme, že Sodium Laureth je škodlivá látka?

Internet je skvělým a cenným zdrojem informací. Najdeme tam však i mnoho takových, které jsou založeny na nepravdách, fámách a nepodložených tvrzeních, a zbytečně tak vyvolávají ve spotřebitelích hrůzu. 

Sodium Laureth Sulfate je základní látka většiny šamponů, sprchových gelů, pěn do koupele, ale i zubních past. Vyrábí se z kokosového oleje a používá se mnoho desítek let. Tu a tam se kolem ní objevuje fáma o jejích karcinogenních účincích. Žádná z nich však nikdy nebyla potvrzena. 

Jasné vyjádření podalo mnoho institucí, např. OSHA (Occupational Safety and Health Administration), ACS (American Cancer Society), IARC (International Agency for Research on Cancer) a mnoho dalších.

Proč se vlastně musí kosmetika konzervovat?

Použití konzervačních prostředků v kosmetice slouží k ochraně zdraví spotřebitelů. 

Kosmetika se konzervuje, aby se zabránilo růstu mikroorganismů, pro které jsou voda a některé přírodní suroviny v kosmetice obsažené ideální živnou půdou. 

Riziko zdravotních následků plynoucích z nestabilizovaných výrobků je značně větší, než riziko plynoucí z možných nežádoucích reakcí na kvalitní konzervační látky.

PÉČE O PLEŤ

Co mi doporučíte na suchou/mastnou/citlivou/zralou pleť?

Rádi Vám poradíme! Abychom mohli udělit rady přímo Vaší pokožce na míru, napište nám prosím do chatu, do políčka vpravo dole Vaší obrazovky – jsme online každý den od 9:00 do 19:00.

Do jaké vrstvy pokožky se dostávají vaše krémy?

Kůže se skládá z 3 hlavních vrstev - epidermis (pokožka) - dermis (škára, korium) - subcutis (podkoží). V tomto rozdělení žádná kosmetická látka do druhé ani třetí hlavní vrstvy neproniká - jsou tam kolagenní a elastické systémy. 

Neporušená pokožka se prostupu brání, a tím plní svou bariérovou funkci. Průnik závisí na mnoha faktorech, např.: zdravotním stavu a stáří jedince, typu pleti, lokalitě (sliznice jsou mnohem prostupnější, než zrohovatělá pokožka), teplotě a hydrataci povrchu pokožky, poškození pokožky.

Dále také na samotné kosmetické látce - velikosti molekul, polaritě (lipofilní látky prostupují přes mazové žlázy, vlasové folikuly nebo mezibuněčné lipidy, hydrofilní látky přes potní žlázy, lipofilní látky jsou obecně více prostupné než hydrofilní) a nosiči látky (emulze, vodní roztok...). 

Obecně se uvádí, že většina látek působí pouze na povrchu pokožky. Hlouběji pronikají některé látky - kosmetické oleje, skvalen, vitamíny, ceramidy... Tvrdí se, že tyto látky mohou prostupovat až do Stratum lucidum (tedy druhé vrstvy pokožky).

Jak se správně starat o pleť? Jak správně čistit pleť?

Doporučujeme čistit ráno i večer. 

Čištění ráno je jednodušší, přesto stejně důležité. Pleť se nemusí odličovat, ale musíme ji zbavit potu, mazu, a nečistot, které se přes noc vyplavují. Nejlépe nám k tomu poslouží pleťová voda.

Důkladně vyčištěná pleť lépe absorbuje jednotlivé krémy.

Jak vrstvit vaše produkty?

Zásadou je, že lehčí přípravky (fluid nebo lehký krém) se aplikují na pleť nejdříve, mastnější (krém včetně BB krému nebo olej, případně make-up) nakonec.

Mám černé tečky a akné, jaké produkty bych měla nejlépe používat?

Doporučujeme Zklidňující SOS gel CLEAR & HAPPY na akné a pupínky, který nabízí koncentrovanou péči proti pupínkům a kožním nečistotám s přírodními esenciálními oleji. Tato tyčinka napomáhá rychlému vysušení pupínků, snižuje produkci kožního mazu a ochraňuje problematická místa.

Pro aknózní pleť velice doporučujeme méně mastné krémy, jako je Pleťový krém CLEAR & HAPPY pro problematickou pleť, který výrazně zmírňuje aknématuje příliš lesklou pleť a vrací suché pleti její vláčnost či Pleťovou vodu a tonikum CLEAR & HAPPY na akné, která jemně čistí a zklidňuje mastnou i problematickou pleť se sklonem k akné.

U aknózní pleti je její čištění zvlášť důležité. U pleti s černými tečkami je nutné 1-2x týdně provést také peeling pleti např. Čisticí jílovou pleťovou maskou z řady Sedmikráska.

Mohu kombinovat na pleť produkty z jednotlivých řad?

Ano, je to možné, je ale potřeba vybírat přípravky vhodné pro Váš typ pleti.

Mohu vaše mýdla používat na omytí obličeje?

Naše tuhá mýdla mají hodnotu pH 8-10. Na omývání obličeje doporučujeme spíše produkty s nižším pH – pleť pak nemusí vydávat další energii na navrácení kyselejšího pH. 

Na každodenní hygienu obličeje doporučujeme odličovací řadu Sedmikráska.

Můj produkt mění konzistenci, proč?

Účinky emulzních výrobků (krémy) jsou podmínkami skladování ovlivněny v závislosti na tom, jak se mění vlastnosti produktu v mraze nebo vysokých teplotách. Snížení viskozity při vyšší teplotě u kosmetických výrobků je zcela běžné, stejně jako např. u másla.

Od kdy můžu používat kosmetiku proti vráskám?

Odbornice z našeho vývojového oddělení vždy s úsměvem tvrdí, že pokud chceme vypadat krásně v šedesáti, musíme s péčí o pleť začít již v šestnácti. 

Věkovou hranici v užívání našich pleťových produktů většinou neurčujeme, právě kvůli odlišnostem – suchá pleť má sklony k vráskám dříve, než pleť smíšená a mastná. 

Průměrně začíná pleť stárnout už kolem věku pětadvaceti let, kdy dochází k přirozenému úbytku kolagenu a elastinu – právě tyto látky jsou zodpovědné za pružnost a elasticitu naší pleti. Vrásky jsou následně důsledkem kombinace dehydratace a ztráty pružnosti. 

Už od mladého věku tedy doporučujeme používat hydratační krémy, případně BB krémy ať už jako potřebnou péči pro obličej, tak k vytvoření zvyku, protože s přibývajícím věkem se doporučuje využívat kosmetickým produktů více.

Péče o vlasy

Jaký je rozdíl mezi vlasovým balzámem a maskou na vlasy?

V účincích jsou si oba produkty velmi blízké, jelikož zajistí intenzivní posílení, hydrataci, regeneraci, ochranu barvy a kvality vlasů, snadnější rozčesávání, zabraňují poletujícím a elektrizujícím vlasům, podporují vlasový růst. 

Hlavní rozdíl nastává v jejich použití. 

Vlasová maska se doporučuje používat alespoň dvakrát týdně do umytých vlasů po dobu 3-10 minut. 

Zatímco při použití vlasového balzámu stačí nanést přiměřené množství do vlasů a nechte vstřebávat do dobu 1-3 minut.

Jaký šampon je vhodné používat na barvené vlasy?

Na barvené vlasy můžeme doporučit vlasové produkty z pivní řady, zejména Extra jemný Šampon snů a Posilující vlasovou masku, které zajišťují vysoký lesk vlasů a tím také zvýrazňují jejich barvu. 

Správnou volbou bude i vinný šampon a balzám, které působí na vlasy velmi regeneračně a hydratačně (vzhledem k obsahu ovocných kyselin). Pro ochranu barvy je vhodné rovněž používat Regenerační vlasovou masku z řady Meruňka.

Máte i produkty na podporu růstu vlasů?

Naše unikátní Aktivační sérum proti vypadávání vlasů Pivní kosmetika, které nejen že urychlí růst a hustotu vlasů (po 3 měsících aplikace až 28 200 nových vlasů), zabraňuje vypadávání vlasů a posiluje vlasy, tím dochází také ke zvýšení objemu vlasů. 

Nabízíte šampóny proti lupům?

Ano, nedávno jsme uvedli na trh Extra jemný zklidňující šampon proti lupům s pivem a bylinami. Tento šampon nabízí komplexní účinné řešení v úlevě od lupů a svědivé pokožky, přestože neobsahuje Zinc Pyrithione – nejběžněji používanou ingredienci proti lupům, které hrozí v dohledné době zákaz používání. 

Unikátní receptura našeho šamponu je založena na obsahu unikátní ingredience proti lupům – patentované látky Dandrilys® získávané z kůry cicimku. 

Dandrilys® je přírodní alternativou pyritionu zinku, snižuje tvorbu lupů, má protizánětlivé účinky, vynikající schopnost zklidnit citlivou pokožku hlavy a zmírnit její nepříjemné projevy jako je svědění a začervenání, normalizuje tvorbu mazu. Efekt redukce lupů vydrží až 72 hodin!

Obsahují Vaše šampóny silikony?

V šamponech silikony nepoužíváme. Jedinými produkty, kde je využíváme, je Regenerační vlasový balzám Vinná kosmetika

pivní masce na vlasy silikony již nejsou, i když to vůbec nebylo jednoduché je nahradit tak, aby účinnost byla srovnatelná, protože silikony jsou svými účinky těžce nahraditelné. Moderních silikonových sloučenin existuje nepřeberné množství, silikony, které jsou určeny na ošetření vlasů,  již vlasy nezatěžují, dobře se smývají,  mají výborné kondicionační účinky na vlasy, poskytují vlasům objem, lesk, ochranu proti teplu apod. 

Navíc námi používaný typ silikonu není olejem, ale lehkou emulzí, která se z vlasů snadno smývá, takže nebrání dalšímu barvení vlasů.

Dětská péče a péče pro těhotné

Jak se dětská kosmetika testuje?

Všechny výrobky dětské řady jsou dermatologicky testovány na dobrovolnících i s velmi citlivou pokožkou.

Jaké produkty byste doporučili na mou pokožku po porodu?

Pravidelná a opakovaná aplikace výživných mastných krémů a olejů pomáhá předejít vzniku strií, jizviček a celkově zlepšuje elasticitu pokožky. Pravidelně nanášejte na problematické partie, jako jsou prsa, hýždě, bříško a stehna.

Ideálními pomocníky v těhotenství, ale i poporodní péči jsou kvalitní směsi přírodních olejů, které obsahují vysoké množství vitamínů a minerálů, hydratují, zpevňují, regenerují a zvyšují pružnost pokožky, například:

Pečující olej Sedmikráska nebo Exkluzivní masážní & tělový olej Růže.

Je dětská kosmetika opravdu šetrná?

Ano, je. 

Snažili jsme se vyvinout co možná nejšetrnější a nejjemnější složení založené na rostlinných surovinách vhodných k péči o dětskou pokožku. Dětská pokožka je několikanásobně citlivější, slabší a zranitelnější nežli dospělá a kosmetika určená dětem proto vyžaduje mimořádně jemné a nedráždivé složení. 

Složení naší dětské kosmetiky je výrazně odlišné od běžných výrobků na trhu. Jedná se o jeden z nejjemnějších známých mycích systémů a parfém i extrakt byly voleny tak, aby neobsahovaly žádné známé alergeny. 

Výrobky byly testovány na Státním zdravotním ústavu na skupině dospělých alergiků (testování na dětských dobrovolnících neodpovídá etickým předpisům) a dlouhodobě na dětech či vnucích zaměstnanců. Nikdy nebyla zaznamenána žádná alergická reakce.

Je dětská kosmetika přírodní?

Pro určení, jestli je kosmetika přírodní či nikoliv, neexistují jednoznačná pravidla. Existuje mnoho certifikačních společností, které mají určena vlastní pravidla. 

Naše kosmetika pro děti obsahuje maximum látek přírodního původu (v rozmezí 96 - 99,5 %), téměř 100% přírodní je Pečující olej, který neobsahuje ani konzervační látky, takže je vhodný i na opruzeniny.

Je dětská kosmetika vhodná i pro dospělé?

Určitě. Díky výjimečně jemnému složení bez obsahu sulfátů, parabenů, ropných olejů a alergenních parfémů a obohacení receptury o poctivé rostlinné oleje a účinný ovesný výtažek s obsahem cenného beta-glukanu se výborně hodí i pro ohleduplnou péči o velmi citlivou pokožku dospělých. 

Vždy však záleží také na individuálním stavu pokožky člověka (např. ekzémy, kdy je nutná porada s dermatologem).  

Dětský šampon mohou používat i dospělí s hodně citlivou pokožkou hlavy. Záleží však na individuálním typu vlasů. Některé delší vlasy se mohou zacuchávat, protože dětský šampon kromě olejů neobsahuje speciální kondicionační složky jako šampony pro dospělé.

Mohou děti používat jinou kosmetiku než produkty z dětské řady?

Na kosmetické produkty pro děti do 3 let věku jsou potřeba speciální dermatologické testy pro citlivou pokožku. Všechny naše výrobky kromě řady Baby & Sensitive jsou určeny pro věk 3+.

Mohou vaše sirupy děti?

Ano! Doporučíme vám všechny, kromě našeho sirupu na Dobrou noc – ten obsahuje 9,5% alkoholu. Vzhledem k obsahu kofeinu dětem nedoporučujeme ani sirup Dobré ráno a Bylinný elixír z řady MEN.

Mohu si dát také koupel z vašich solí, pokud jsem těhotná?

V této otázce bychom znovu doporučili konzultaci s lékařem. Sůl těhotné ženě samozřejmě nevadí, ale někteří lékaři obecně koupele v teplé vodě těhotným ženám vůbec nedoporučují.

Může použití dětské kosmetiky vyvolat podráždění nebo alergie?

Přecitlivělost vyvolanou použitím kosmetiky bohužel nemůžeme nikdy zcela vyloučit. Při použití hypoalergenní dětské kosmetiky, která byla dermatologicky testována (jako naše) by však k alergiím a podráždění mělo docházet zcela výjimečně.

Můžu používat vaši kosmetiku, když jsem těhotná?

Určitě, naše kosmetika je vhodná i pro těhotné ženy

Není vhodné, nebo jen s velkou opatrností a po poradě s lékařem, používání přírodních aromaterapeutických olejů (ty nejsou kosmetickými výrobky).

Obsahuje dětská řada nějaká barviva?

Výrobky z naší dětské řady neobsahují žádná barviva.

Může použití dětské kosmetiky vyvolat podráždění nebo alergie?

Přecitlivělost vyvolanou použitím kosmetiky bohužel nemůžeme nikdy zcela vyloučit. Při použití hypoalergenní dětské kosmetiky, která byla dermatologicky testována (jako naše) by však k alergiím a podráždění mělo docházet zcela výjimečně.

Od kdy je vhodné používat dětskou kosmetiku? A jak často?

Tuto kosmetiku je možno používat již u dětí mladších 3 let včetně miminek. Obecně se používání dětské kosmetiky liší u miminek a např. 3 letých dětí, které mají ochranný kožní film již lépe vyvinutý. 

U větších dětí je proto možné používat  mycí přípravky častěji (vícekrát týdně) než u miminek, u kterých není kožní ochranná bariéra ještě dobře vyvinutá. Z toho důvodu je vhodné ji příliš nezatěžovat. 

Nadměrné používáním kosmetiky nebo její špatný výběr může vést k podráždění a vysušení jemné pokožky. Důležitá je kvalitní hydratační péče a promašťování za pomoci kvalitní dětské kosmetiky. Obecně platí, že by spotřebitelé měli používat dětskou kosmetiku s rozmyslem a střídmě.

Pokud se při koupeli dostane dětská kosmetika dítěti do očí, nebude ho to štípat?

Naše kosmetika je k očím velmi citlivá a štípat by tedy neměla. I přesto se kontaktu kosmetiky s očima snažte co nejvíce vyvarovat.

PRODUKTY A DOPORUČENÍ

Co dělat v případně začervenání, svědění a jiných alergických reakcí pokožky po použití kosmetiky?

Na jakoukoliv i sebelepší kosmetiku, přírodní či nepřírodní, se může vyskytnout, ve výjimečných případech, reakce v podobě podráždění pokožky, popřípadě i alergické reakce.

Příčinu by stanovili na alergologii po testování, kde by zjistili, která z ingrediencí skutečně tuto nepříjemnost způsobuje. Může se jednat o citlivost na kteroukoliv složku výrobku, nejpravděpodobněji to mohou být přírodní i syntetické parfémové složky, často také přírodní látky jako jsou přírodní extrakty, éterické oleje a dále konzervační látky.

V našich výrobcích jsou všechny obsažené ingredience samozřejmě povolené, jsou běžně používané a jsou použity v povolených koncentracích. Výrobky jsou dermatologicky testované na dobrovolnících a jsou nezávislým odborníkem ohodnocené jako bezpečné pro zdraví lidí.

Bohužel u některých citlivých jedinců se může, i přes všechna testování, stát, že po použití kosmetického přípravku se vyskytne senzibilizace nebo alergická reakce způsobená jakoukoliv pro kosmetiku povolenou látku. Po použití našich výrobků se samozřejmě, stejně jako po jiných kosmetických produktech, může výjimečně podobný problém vyskytnout, i když většina zákazníků žádný problém s výrobky nemá.

Senzibilizace může vzniknout i interakcí např. s potravinami, léčivy, jinými kosmetickými a čistícími produkty, povětrnostními vlivy, svou roli hraje i celkový stav zákazníka-vliv hormonů, stresu atd.). K senzibilizaci u citlivé pokožky může snáze dojít také např. při použití kosmetických přípravků po opalování, po aplikaci peelingu apod.

Pokud by lékař-dermatolog zjistil, která látka reakci zákazníku způsobila, je nutné pečlivě sledovat složení uvedené na obalech výrobků. Výrobky se zjištěnou (a pro běžnou populaci neškodnou) ingrediencí nepoužívat.

Jak dlouho vydrží produkty po otevření?

Na zadních etiketách všech našich výrobků naleznete symbol otevřeného kelímku s údajem o počtu měsíců. Tento údaj značí, jak dlouho po otevření lze jednotlivý výrobek používat.

Je v pivní kosmetice opravdu pivo a ve vinné kosmetice opravdu víno?

Ano, pivní kosmetika = pivní šampony, balzám, sprchový gel, vlasová séra či balzám po holení obsahuje výrazné procento benešovského piva Ferdinand připraveného ze speciální odrůdy žateckého chmele „Vital“, vyšlechtěného pro farmaceutické a biomedicinální účely. Pivní mýdlo, pivní maska, krém na ruce a balzám na rty, do kterých se pivo přidat nedá, obsahují pro změnu speciálně pro nás připravený extrakt z piva či výtažek z chmelu a ječmene

Vinná kosmetika obsahuje pravé jihomoravské víno z rakvického vinařství Pfeffer, ostatní produkty (tělové mléko, krém na ruce, balzám na rty) obsahují hroznový olej.

Má antibakteriální gel účinnost proti virům?

Účinnost proti obávaným virům, mezi které patří i COVID 19, bakteriím i plísním je ověřena Zdravotním ústavem.

Mám alergii na lepek, mohu používat vaše produkty?

Extrakt z pšeničných klíčků využíváme ve většině našich koupelových produktů - sprchových gelech, šamponech, olejových koupelích. Tyto produkty nepronikají do hlubších vrstev pokožky, a neměly by tak být problematické. 

Naše dětská řada je namísto výtažku z pšeničných klíčků obohacena o ovesný beta-glukan, který je vhodný i pro osoby s alergií na lepek.

Mám citlivou pleť / kožní problémy…

Pro osoby s citlivou pokožkou a kožními problémy jsou z našich řad určitě nejvhodnější řada z Mrtvého moře – která neobsahuje barviva, je ovoněna bezalergenním parfémem a obsahuje cenné minerály z Mrtvého moře a také dětská řada, která je svým extra jemným a šetrným rostlinným složením naprosto unikátní. 

Většina produktů z péče řady Sedmikráska byla také vyvinuta tak, aby neobsahovala žádné potenciální alergeny a vyhovovala citlivé pokožce.

Máte opalovací krémy? Péči po opalování?

Opalovací krémy bohužel nemáme. Pro péči po opalování můžeme doporučit naše tělové oleje z řad Sedmikráska a Meruňka

Na spálenou pokožku Vám doporučíme produkty s obsahem panthenolu pro jeho zklidňující a regenerační účinky.

Máte produkty proti pocení?

Produkty, které zamezují pocení, v naší nabídce nemáme. 

Nabízíme však skvělé minerální deodoranty s kamencem a mimořádně účinným výtažkem z lišejníku, který zabraňuje růstu bakterií způsobujících zápach a zároveň nebrání přirozenému procesu pocení, které je pro tělo velmi prospěšné. Deodoranty účinkují až 24 hodin.

Obsahují vaše deodoranty hliník?

Hliník je kov, který se v zemské kůře vyskytuje v největším množství. Prostřednictvím pitné vody a potravy přijímáme sloučeniny hliníku do našeho organizmu každý den přirozenou cestou. Jsou totiž součástí ovoce, zeleniny, obilí i masa. Hliník se do organismu může dostat také při užívání léků a používání předmětů, které tento prvek obsahují, například obaly (zejména alobal, plechovky), kuchyňské nádobí apod.

V našich přírodních deodorantech je použit přírodní minerál  Potassium Alum  - síran hlinito-draselný, což je ve vodě rozpustná sloučenina hliníku, která má dostatečně velkou molekulu, takže nemůže proniknout skrz kůži do krevního řečiště, a proto je bezpečná pro zdraví lidí. Toto bylo potvrzeno mnoha toxikologickými studiemi, podle kterých nebyl prokázán karcinogenní vliv ani vliv na Alzheimerovu chorobu. Není  tedy ani omezena možná používaná koncentrace v kosmetických přípravcích.

Námi používaný Potassium  Alum (kamenec neboli alunit, kalunit-  síran hlinito-draselný) je na rozdíl od Aluminium Chlorohydrate přírodní minerál, který je pro svou bezpečnost a přírodní původ povolen dokonce v certifikované přírodní kosmetice (BDIH, ECOCERT, COSMOS, Natrue a jiné), mnohé renomované firmy vyrábějící certifikovanou přírodní kosmetiku jej pro výrobu deodorantů využívají (Urtekram, Santé, Logona, Aluna a další).

Fámy o nebezpečnosti jsou vědecky nepodložené hoaxy. Minerál Potassium Alum je navíc používán po staletí k zastavení krvácení po holení, v lékařství - zubním lékařství, dále pro výrobu vakcín, v kulinářství – obsahují jej  kypřící prášky do pečiva (E 522), používá se k čištění pitné vody, v kosmetice, tradiční čínská a ajurvédská medicína využívá  kamenec jako antiseptikum na rány, na léčení angíny, akné a také jako zubní prášek. Kdyby se jednalo o látku nebezpečnou, tak by nebyl v těchto odvětvích souvisejících se zdravím lidí  povolen k používání.

Účinkuje vinná kosmetika s anticelulitidním komplexem?

Anticelulitidní komplex použitý ve vinné kosmetice (ve sprchovém peelingu, masážním oleji) obsahuje myrtovou pryskyřici a mátový kořen. 

Obě tyto rostliny se používají k léčbě obezity a dalších problémů způsobených ukládáním tuků v organismu. 

Aktivní látky obsažené v tomto anticelulitidním rostlinném komplexu aktivují přeměnu tuků a mají zeštíhlující a zpevňující efekt. Jeho účinnost je klinicky prokázána.

V jakých produktech je alkohol?

Ve vyšší míře obsahují alkohol naše toaletní vody – zde funguje sám o sobě jako rozpouštědlo parfémové kompozice. 

Dále je obsažen v našich dezinfekčních gelech, kde je 70% líh účinným bojovníkem proti virům a bakteriím. 

V pánských balzámech po holení máme obsah alkoholu kvůli potřebné dezinfekci, ve zklidňujícím SOS gelu proti akné z řady levandule má funkci rozpouštědla éterických olejů a dezinfekčního činidla, které zároveň pupínky vysouší.

Dále jsou v našem sortimentu produkty jako například anti-aging sérum z řady Sedmikráska, pleťový booster, elixír na ruce, které alkohol (Ethanol) obsahují v nepatrném množství  (v setinách %), protože je součástí komplexu vitaminů A, C, E a funguje v něm jako rozpouštědlo. 

Samostatně ethanol do výrobku nepřidáváme. V  množství, které používáme, pleť určitě nevysouší a není ve formulaci vůbec patrný, ani senzoricky.

Vaše Sérum na vlasy – skutečně funguje?

Švýcarský výrobce hlavní aktivní látky Rendesyl vzhledem ke klinickým testům doporučuje používání po dobu min. 3 měsíců.  Po 3měsícční kúře se postupně dostaví  zahuštění,  zesílení a zpevnění vlasů. Pro trvalý efekt výrobce doporučuje stálé používání. Lahvička vystačí na 2-3 měsíce (záleží na množství aplikované na pokožku hlavy, celá pokožka hlavy by měla být navlhčená a promasírovaná). Nadměrné vypadávání vlasů by mělo zmizet.

Jako přirozené vypadávání se považuje ztráta do 100 vlasů denně, což je zcela normální proces, protože růst vlasů probíhá v cyklech, kdy určitou dobu vlas roste, pak vypadne. 

Krátkou dobu je vlasový folikul bez vlasu než začne vlas opět znovu růst. Sérum způsobuje to, že kromě zesílení a zlepšení růstu vlasů zkracuje fázi vývojového cyklu vlasu, kdy je vlasový folikul bez vlasu a tím vlastně dochází k zahuštění vlasů.

logo
logo

Nenašli jste odpověď na své otázky?

Napište nám, rádi je zodpovíme.

eshop@manufaktura.cz
+420 230 234 392 (po - pá 9 - 17h)  

Přidejte se k nám

  • Akční nabídky, dárky k nákupu
  • 30 bodů do začátku :)
  • Body sbíráte na prodejnách i e-shopu
Registrovat se

Cookies

Manufaktura s.r.o. zpracovává vaše osobní údaje pomocí cookies, které jsou nezbytné pro správné fungování webu, optimalizaci výkonu a cílené nabídky. Můžete přijmout vše kliknutím na tlačítko Souhlasím se všemi cookies, případně změnit kliknutím na Nastavení nebo Cookies v zápatí webu. Pokud odmítnete, zpracujeme jen nezbytné cookies.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.