Prodejny otevřeny! Dnes jarní slevy a doprava po ČR zdarma nad 1000 Kč.

FAQ

ODPOVÍDÁME NA VAŠE NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY...

Jsou výrobky Manufaktura přírodní, co obsahují?

V České republice neexistuje žádná národní norma, která by stanovila, co je přírodní kosmetika. Mnoho značek se tak prezentuje jako „přírodní kosmetika“, ačkoliv tomu složení jejich produktů neodpovídá… V zemích, které mají rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou jasně vymezen (nejpropracovanější systém mají Německo a Francie), spočívá hlavní rozdíl v základech receptur, parfemacích, konzervacích, barvivech, účinných látkách, přístupu k obalovým materiálům… Manufaktura ve svých výrobcích razí cestu rozumného kompromisu s příklonem k přírodní kosmetice. Při vývoji pro nás není na prvním místě výrobní cena, ale kvalita, za kterou si můžeme hrdě stát, účinnost produktů a šetrnost vůči pokožce. Snažíme se v našich výrobcích používat optimální množství přírodních surovin vhodných pro péči a ochranu pokožky, nepoužíváme ropné produkty jako základy našich receptur, obohacujeme naše výrobky o aktivní přírodních ingredience a dávkujeme je v množství, které má skutečný efekt. Vyrábíme v Čechách s podílem ruční práce, netestujeme na zvířatech, spolupracujeme s odborníky na našich recepturách, věnujeme velkou pozornost designu a obalovému materiálu přátelskému k životnímu prostředí… Naše kosmetika je vyráběna ze surovin na bázi rostlinných olejů (kokosový, mandlový, olivový, bambucký a mnohé další...). Mnoho běžných spotřebních mýdel je dodnes vyráběno na bázi živočišných tuků, většina běžných pleťových a tělových krémů obsahuje jako základní surovinu Paraffinum Liquidum – tedy ropný produkt. Naše kosmetika využívá v nejvyšší míře rostlinné základy, obohacené o extrakty z bylin, květin, ovoce či obilí, vřídelní sůl, pivo, víno, rašelinu, kaolín, cenné přírodní oleje (hroznový, slunečnicový, makadamový, meruňkový, bambucké a kakaové máslo..), včelí vosk, vitamíny a další cenné ingredience. Díky obsahu přírodních surovin a vody však musíme naše výrobky konzervovat - aby byla zajištěna dlouhodobá kvalita a stabilita. Konzervujeme jen produkty, u kterých je to nezbytně nutné, vybíráme co možná nejšetrnější konzervanty splňující nejpřísnější světové normy a používáme je v nejmenší možné míře. Koupelové soli a mýdla například nemusíme konzervovat vůbec, masážní oleje a balzámy na rty stabilizujeme pomocí vitamínu E. Nejnáročnějšími produkty na konzervaci jsou emulze – tj. výroby obsahující kombinaci vody a oleje.

Proč se vlastně musí kosmetika konzervovat?

Použití konzervačních prostředků v kosmetice slouží k ochraně zdraví spotřebitelů. Kosmetika se konzervuje, aby se zabránilo růstu mikroorganismů, pro které jsou voda a některé přírodní suroviny v kosmetice obsažené ideální živnou půdou. Riziko zdravotních následků plynoucích z nestabilizovaných výrobků je značně větší, než riziko plynoucí z možných nežádoucích reakcí na kvalitní konzervační látky.

Jak je konzervována Vaše kosmetika?

Manufaktura vnímá používání konzervačních prostředků v kosmetice jako prostředek sloužící k ochraně zdraví spotřebitelů. Kosmetika se konzervuje, aby se zabránilo růstu mikroorganismů, pro které jsou voda a některé přírodní suroviny v kosmetice obsažené ideální živnou půdou. Riziko zdravotních následků plynoucích z nestabilizovaných výrobků je značně větší, než riziko plynoucí s možných nežádoucích reakcí na kvalitní konzervační látky. Konzervujeme ty produkty, u kterých je to nutné (nejnáročnějšími produkty na konzervaci jsou emulze – tj. výrobky obsahující kombinaci vody a oleje). Vybíráme co možná nejšetrnější konzervanty splňující nejpřísnější světové normy a používáme je v nejmenší možné míře (k čemuž nám např. v případě pleťových i tělových krémů napomáhají obaly, které používáme (=tuby + airlessy) – minimalizující kontakt krémů s vnějšími vlivy. Koupelové soli a mýdla například nemusíme konzervovat vůbec, masážní oleje a balzámy na rty stabilizujeme pomocí vitamínu E. Ke konzervaci ostatních produktů využíváme phenoxyethanol (šetrný konzervační prostředek, donedávna využívaný i v přírodní kosmetice), diazolidinyl urea (jeden z nejstarších a nejlépe prověřených konzervantů), kyselinu citrónovou, směs benzoanu sodného a sorbanu draselného – užívané i v potravinářství.

Jsou výrobky testované na zvířatech?

Samozřejmě nejsou. Jako první v České republice jsme získali jediný, mezinárodně uznávaný certifikát o netestování na zvířatech - tzv. HCS (Human cosmetics standard) - tento certifikát používají značky jako The Body Shop a Marks and Spencer. Tento certifikát zaručuje to, že ani suroviny, ze kterých je kosmetika vyráběna, nebyly po zvoleném datu testovány na zvířatech.

Jak se testuje kosmetika a kosmetické suroviny, když ne na zvířatech…?

Alternativními metodami, mezi nejpoužívanější metody patří:1) METODA IN VITRO – pomocí buněčných a tkáňových kultur pěstovaných v laboratořích. Buněčné kultury jsou označením pro rostlinné nebo živočišné buňky (včetně lidských) pěstované v laboratořích. Buňky mohou být velmi dlouho udržovány živé a pěstovány ve speciálních miskách s živným roztokem. Lidské buňky se bezbolestným způsobem získávají od dobrovolníků či pacientů na operačních sálech.2) EYTEX Screen test používaný ke stanovení oční dráždivosti. Využívá se při něm proteinový roztok získávaný z fazolí, který reaguje stejně jako protein v lidském oku.3) LIDSKÁ PLACENTA - Lidská placenta, která je po porodu zpravidla likvidována, představuje kvalitní testovací materiál – velmi citlivě reaguje na testované chemické látky.4) POMOCÍ MIKROORGANISMŮ - bakterií a kvasinek. Techniky založené na použití kvasinek a bakterií mohou pomoci stanovit fototoxicitu (tj. reakci kůže na určitou látku po vystavení světlu) a karcinogenitu nejrůznějších látek.5) POČÍTAČOVÉ A MATEMATICKÉ MODELY - Podstatou těchto metod je skutečnost, že vlastnosti chemických látek se dají odvodit z jejich struktury. Výhodou počítačů je také jejich rozsáhlý paměťový potenciál a možnost shromažďovat a porovnávat velké množství informací. Tím lze zamezit opakování již provedených testů na zvířatech.6) DERMATOLOGICKÉ TESTOVÁNÍ – hotové výrobky se klinicky testují na dobrovolnících (nejčastěji se provádí ve Státním zdravotním ústavu Praha). Přesně popsaným způsobem se na lidských dobrovolnících testuje působení výrobku na pokožku.

Obsahuje kosmetika Manufaktura palmový olej?

Palmový olej je obsažen pouze v tuhých rostlinných mýdlech (ve slozeni je palmovy olej oznacen jako Sodium Palmate a Sodium Palm Kernelate). Palmový olej, ze kterého jsou vyráběna naše mýdla, pochází z Indonésie a jeho výrobce jako první v Indonésii získal certifikát „RSPO“ - Roundtable on Sustainable Palm Oil. RSPO = iniciativa s více než 1400 členy v 50 zemích světa, založená r. 2004 mnoha zainteresovanými stranami (pěstitelé, zpracovatelé, obchodníci, výrobci spotřebního zboží, maloobchodníci, banky, nevládní organizace zaměřené na ochranu životního prostředí a sociální problémy). Výrobce našeho palmového oleje je součástí této iniciativy od samotného počátku. Tato iniciativa uděluje certifikát RSPO, k jehož získání musí pěstitel splnit několik přísných kritérií (závazek k transparentnosti, soulad s platnými zákony a předpisy, dlouhodobá ekonomická životaschopnost, odpovědnost k životnímu prostředí, zachování přírodních zdrojů a biologické rozmanitosti, odpovědnost k zaměstnancům, odpovědný rozvoj nových výsadeb). Jeho cílem je tak především zajištění udržitelného rozvoje, ochrana pralesů a ohrožených druhů volně žijících zvířat. Jedná se o jeden z nejnáročnějších světových standardů pro udržitelnou výrobu – a je příkladem pro certifikační systémy jiných tržních plodin. Více informací lze dohledat na: http://www.musimmas.com.

Je dětská kosmetika opravdu šetrná?

Ano, je. Snažili jsme se vyvinout co možná nejšetrnější a nejjemnější složení založené na rostlinných surovinách vhodných k péči o dětskou pokožku. Dětská pokožka je několikanásobně citlivější, slabší a zranitelnější nežli dospělá a kosmetika určená dětem proto vyžaduje mimořádně jemné a nedráždivé složení. Složení naší dětské kosmetiky je výrazně odlišné od běžných výrobků na trhu. Jedná se o jeden z nejjemnějších známých mycích systémů a parfém i extrakt byly voleny tak, aby neobsahovaly žádné známé alergeny. Výrobky byly testovány na Státním zdravotním ústavu na skupině dospělých alergiků (testování na dětských dobrovolnících neodpovídá etickým předpisům) a dlouhodobě na dětech či vnucích zaměstnanců. Nikdy nebyla zaznamenána žádná alergická reakce.

Čím jsou výrobky Manufaktura výjimečné, proč jsou dražší než běžná spotřební kosmetika?

Rozhodli jsme se při vývoji a výrobě naší kosmetiky jít jinou cestou, než běžná spotřební kosmetika. Výrobní cena pro nás zdaleka není na prvním místě, jsme rádi, že si můžeme dovolit používat špičkové přírodní suroviny a dávkovat je do kosmetiky v množství, které má skutečný efekt a ne jen proto, abychom je mohli uvést na etiketě a používat jako marketingový „tahák“. Jsme pyšni na to, že vyrábíme v Čechách s podílem ruční práce, netestujeme na zvířatech, spolupracujeme s odborníky na našich recepturách, věnujeme velkou pozornost designu…

Používáte při výrobě kosmetiky i suroviny živočišného původu?

Jedinými živočišnými surovinami, které využíváme, jsou včelí vosk a lanolin = tuk z ovčí vlny. Obě tyto suroviny jsou povoleny k využívání i u 100% přírodní a bio kosmetiky.

Jsou výrobky testovány, jsou zdravotně nezávadné?

Při výběru jednotlivých surovin použitých při výrobě se klade důraz na to, aby vyhovovaly přísným evropským a americkým normám. Všechny výrobky jsou pečlivě testovány mezinárodně certifikovanou laboratoří, k dispozici jsou oficiální protokoly o zhodnocení jejich bezpečnosti na zdraví člověka. Žádný z výrobků není testován na zvířatech.

Které výrobky jsou vhodné i pro alergiky, jsou hypoalergenní?

Alergií a alergenů je mnoho druhů a alergické reakce jsou velmi individuální. Paradoxně největšími alergeny jsou přírodní složky v kosmetice - bylinky atd. Nejlepší je v každém případě konzultace s lékařem. Pro osoby s citlivou pokožkou a kožními problémy jsou z našich řad určitě nejvhodnější řada z Mrtvého moře - která neobsahuje barviva, je ovoněna bezalergenním parfémem a obsahuje cenné minerály z Mrtvého moře a také dětská řada, která je svým extra jemným a šetrným rostlinným složením naprosto unikátní. Řada obličejové péče SENSITIVE FACE CARE byla také vyvinuta tak, aby neobsahovala žádné potenciální alergeny a vyhovovala citlivé pokožce.

Je v pivní kosmetice opravdu pivo a ve vinné kosmetice opravdu víno?

Ano, pivní kosmetika = pivní šampon, balzám, lázeň, sprchový gel či balzám po holení pivo opravdu obsahuje a to dokonce výrazné procento. Pivní mýdlo, pivní maska, tělové máslo a masážní olej, do kterých se pivo přidat nedá, obsahují pro změnu pivovarské kvasnice či chmelový extrakt. Vinná kosmetika (šampon, balzám, lázeň, sprchový gel, peeling) obsahuje pravé moravské víno (Müller Thurgau ), ostatní produkty (tělové máslo, tělové mléko, krém na ruce, masážní olej, balzám na rty) obsahují hroznový olej.

Nenašli jste, co jste hledali?

Kontaktujte nás na chatu, e-mailu info@manufaktura.cz nebo na +420 230 234 392.

Informace o tom, jak zpracováváme a chráníme Vaše osobní údaje, najdete na stránce Ochrana osobních údajů.