Naše prodejny jsou dočasně zavřené. Dnes dárek a doprava zdarma nad 1000 Kč a zimní slevy. Nakupujte online z pohodlí domova.

Povídání k třetímu adventnímu týdnu

Tento týden spěje ke Zlaté neděli. To bývaly a bohdá zase budou kupecké žně. Ti, kdo nakupují dárky na poslední chvíli, mají ještě šanci...

Vánoční dárky
Lidé se v minulosti neobdarovávali, jako je tomu dnes. Malé děti dostaly velmi skromné dárečky. Stačila figurka ze sušeného ovoce, kousek cukru odseknutý z homole a zabalený do barevného klůcku, perníček, soustružený husárek. Venkované spíše nosili dárky domácím zvířatům, ale také studni, stromům, větru, myším i lišce. Byl to vlastně jistý druh nevinné korupce. Odměnit ty, kteří pomáhali a dát úplatek všem, kteří by mohli škodit.

 

Vánoční stromeček
Vánoční svátky měly ještě v 19. století jinou podobu. V Čechách bývala tradice adventního vystavování betlémů. Stromeček, jako současný neodmyslitelný symbol vánoc, je vlastně novodobou tradicí. U nás ji v roce 1812 zavedl principál Stavovského divadla, oblíbený "papá" Karl Liebich. Jako mnozí lidé od divadla, i on se dostal do finančních nesnází, z nichž mu pomohli oddaní přátelé. Aby se alespoň nějak revanšoval, připravil ve své libeňské vile vánoční oslavu. Představil tu starodávný německý zvyk, Tannenbaum. V libeňské hale zářila vysoká jedle lojovými svíčkami a pražská smetánka byla u vytržení. Hned začali napodobovat a v příštích létech už za okny mnohých měšťanských domovů rozsvěcovali vánoční stromek. Na českém venkově ale až s notným zpožděním, teprve koncem 19. století. Tam nestavěli stromek k oknu jako ve městě, ale věšeli ho za špičku nebo opačně za kmínek nad stůl.  Ozdobili ho jablky, zlacenými ořechy, cukrovím, slaměnými řetízky, svatými obrázky a svazky klásků pro dobrou příští úrodu. Také sestava štědrovečerní večeře byla zcela jiná, než dnes. O tom ale až příště...

 

Vánoční koleda
Ještě si povíme o koledování. Pojem "koleda" má mnoho významů. Vznikl z latinského názvu prvních lednových dnů "calendae ianuari". Je to obchůzka, píseň i odměna. Koledou nazýváme také den. Říkáme: "Přijďte k nám na Koledu", myslíce tím svátek sv. Štěpána, 26. prosince. Obdobně se koledou nazývá i velikonoční pondělí.

Stalo se podivným zvykem zneužívat především kolední písně ke komerčním účelům. I vám jistě vadí, slyšíte-li koledovat v každém obchodním domě už od konce října. Málokdo dnes ví, že koledy jako písně s prosbou o dar se směly zpívat až při svatoštěpánské koledě a koledování pak trvalo do Tří králů. Po celý Advent se zpívaly pouze kancionály, rorátní písně k oslavě Bohorodičky, žalmy a písně, vítající příchod Spasitele. Tedy nikoliv lidové koledy. Tím ovšem nechceme odrazovat od společného zpěvu líbezných českých a moravských koled pod stromečkem. Máme je rádi... Ale pokud je chudák paní pokladní ze supermarketu slyší už po tisící, asi jí přejde chuť i na ten vánoční punč.

Náš lahodný tip! Muzika

Velmi oblíbená vánoční pochoutka měla mnoho regionálních názvů. "Muzika" proto, že se tu ke spolupráci bere mnoho ingrediencí, které dobře ladí jako inštrumenty v kapele. Jinde se říkalo "lízačka", "vocet", "odvárka" nebo "tomáškový kompot". Ten poslední název vzešel z data, kdy se dobrota tradičně chystala. Bylo to 21. prosince, kdy je v katolickém kalendáři svátek Tomáše. Je to vlastně řidší ovocná kaše, která se musí náležitě odležet, aby dobře chutnala. Ochutnat se smí až na Štědrý den.

 

Sušené švestky, křížaly z hrušek a jablek dejte do hrnce a zalijte vodou. Ovoce nechte půl dne bobtnat. Pak přidejte koření - roličky skořice, badyán a hřebíček a také kůru, tence sloupnutou z citrónu. Pak vše rozvařte a prolisujte přes síto. Podle chuti oslaďte, můžete zahustit strouhaným perníkem, přidejte rum (přiměřeně!), předem spařené a oloupané mandle, tmavé a zlaté rozinky, na čtvrtky dělená jádra vlašských ořechů, můžete přidat i trochu sušených brusinek. Nechte v chladu odpočívat.

 

Muzika chutná studená i teplá, nejlépe s dobrou domácí vánočkou nebo štólou.

 

 

 

 

Kamila Skopová, výtvarnice

S výtvarnicí  a spisovatelkou Kamilou Skopovou spolupracujeme již dlouhá léta.
Vytváří pro nás překrásné kresby (malby, ilustrace), řada z nich zdobí etikety našich výrobků.
Je autorkou řady publikací, spolupracuje s řadou folklorních souborů.
Je autorkou mnoha výstav lidových zvyků a obyčejů.

Napsat komentář

Informace o tom, jak zpracováváme a chráníme Vaše osobní údaje, najdete na stránce Ochrana osobních údajů.