Jak na akné

Co zaručeně pomáhá na akné, co způsobuje akné a jaké jsou druhy akné? Na tyto otázky odpoví specialistka vývojového oddělení kosmetiky Manufaktura, která se s vámi podělí o dlouholeté zkušenosti, rady a tipy na péči o problematickou pleť.

 

Problematická pleť, akné a pupínky dokáží pěkně potrápit. Výskyt akné souvisí především s hormonálními změnami v období dospívání, ale často se nevyhne ani dospělým.

Akné se často objevuje nejen na tvářích, čele, bradě, ale dost často překvapí například i na zádech. Jde o komplexní záležitost, která je kromě genetiky a hormonálních změn úzce spojená také s naší životosprávou, proto by péče o citlivou pleť se sklony k akné měla být především extra šetrná.

Ne vždy nám ale postačí běžná péče a je nezbytná léčba akné, kterou je třeba řešit s korektivním dermatologem, příp. alespoň s kosmetickým specialistou na akné. Dlouhodobá klinická léčba se však naštěstí týká jen menšího procenta populace. Pro nás ostatní postačí znát pár základních informací a pravidel.

 

Jak se zbavit akné pomocí kosmetiky?

Volte účinné přípravky na akné, které dokáží problematickou, mastnou a podrážděnou pleť zklidnit a napomoct jí k lepší kondici. Výběrem a nákupem kosmetiky na akné to ale nekončí. Chce to čas a trpělivost. Důležitá je především svědomitá a pravidelná péče o 3 krocích:

1. Důkladné čištění a hygiena
2. Jemné dočištění a tonizace
3. Hloubková hydratace a přirozená rovnováha

Jakým chybám se vyvarovat v péči o problematickou pleť a co způsobuje akné? Nejen na toto jsme se zeptali ve vývojovém oddělení Manufaktura.

Eva Feldeková je vývojářka kosmetiky Manufaktura a mimo jiné se podílela na tvorbě kosmetické řady Clear & Happy, která se zaměřuje na mastnou a aknózní pleť. Ohledně akné a péče o problematickou pleť jsme jí proto položili několik otázek.

 

Jak akné vzniká?

Akné je zánětlivé onemocnění vlasových folikulů a s nimi spojených mazových žláz. Ke každému vlasovému folikulu je připojena alespoň jedna mazová žláza. Maz se vylučuje do vlasového folikulu, odkud se dostává na povrch kůže.

Za normálních okolností se buňky ve vlasovém folikulu obnovují stabilně a nepřetržitě. Problém nastává v momentě, kdy je tato rovnováha porušena a dojde ke zvýšení produkce mazu mazovými žlázami, k přemnožení bakterií a k zánětlivé reakci kůže. Pak dochází ke vzniku primárních lézí akné –tzv. černé tečky (otevřený komedon) a bílé tečky (uzavřený komedon). Z uzavřených komedonů pak mohou vzniknout závažnější zanícené formy akné.

Jaké jsou tedy druhy akné?

1. Černé tečky
2. Bílé tečky – nezánětlivý druh akné (načervenalé skvrny s bělavou hlavičkou)
3. Papuly – neléčené bílé tečky, z nichž se stanou červené pupínky malé až střední velikosti
4. Pustuly – papuly s bělavým hnisem
5. Cysty – nejtěžší forma akné, které je spojené s bolestivými projevy a může na pleti zanechávat hluboké jizvy.

Podle druhu se akné dělí na:

⋅ Mírné akné – objevují se především černé a bílé tečky, občas papuly.
⋅ Středně těžké akné – výrazně červenější typ akné – papuly a pustuly. Zde volíme kosmetiku pro zmírnění a předcházení vzniku jizev či pigmentových skvrn.
⋅ Těžké akné – tzv. cystické akné. Jeho léčbu by měl vždy řešit pouze dermatolog.

Co by měly obsahovat nejlepší přípravky na akné?

Velmi zásadním faktorem při péči o problematickou pleť je jednoznačně výběr vhodné kvalitní kosmetiky, která zajistí důkladné čištění a intenzivní hydrataci. Nejlepší přípravky na akné jsou šetrné a neucpávají póry.

 

Co je základem péče o problematickou pleť?

Jednoznačně pravidelné a kvalitní odlíčení a čištění pleti 2× denně. Důkladným čištěním zbavíme pleť nečistot a připravíme ji na přijímání účinných látek z hydratačních a regeneračních pleťových přípravků.

Následuje tonizace a dočištění. Nejlepší pleťové tonikum pro problematickou pleť by mělo jemně a efektivně dočistit pleť od nečistot a mazu, osvěžit a zklidnit často podrážděnou pleť.

Pleťová voda a tonikum Clear & Happy na akné tonizuje a zanechává pleť svěží a rozjasněnou, stahuje póry a reguluje tvorbu kožního mazu, napomáhá eliminovat projevy akné, začervenání a nedokonalosti pleti.

Následuje aplikace lehkého hydratačního krému na obličej určeného pro problematickou a mastnou pleť. Pokud vás trápí občasné pupínky (akné) na tváři, bradě, čele nebo na krku, vyzkoušejte lokální péči pro vysušení a zklidnění, kterou můžete použít kdykoliv během dne.

Pleťový krém Clear & Happy pro problematickou pleť – lehký hydratační krém na obličej se svěží vůní okurky výrazně zmírňuje aknématuje příliš lesklou pleťa vrací suché pleti její vláčnost. Na pokožce navíc vytváří ochrannou bariéru proti škodlivým vlivům prostředí.

Důležité je i důkladné čistění pleti za pomoci peelingu a následná intenzivní výživa, kterou zajistí maska na obličej.

Čisticí gel, peeling & maska na obličej Clear & Happy 3v1 se svěží vůní okurky je naprostým základem v péči omastnou až aknózní pleť. Zaručuje dokonalé a hloubkové čištění pleti, zmírňuje projevy akné, hydratuje a rozjasňuje pokožku. Díky tomu pleť dokáže absorbovat účinné látky z následných kosmetických přípravků.

Tip na lokální ošetření

Pokud se vám objeví nevítaný pupínek během noci, můžete zavolat SOS v podobě bylinného gelu Clear & Happy, který poslouží jako okamžitá lokální pomoc. Je vhodný především pro problematickou mastnou až aknózní pleť, ale občas ho ocení všichni, které tu a tam potrápí pupínek.

SOS gel Clear & Happy byl také oceněn ve čtenářské anketě Kosmetické hvězdy 2022, ve které získal 3. místo v kategorii Dermatologická péče!

 

V čem je kolekce Clear & Happy výjimečná?

Receptury kosmetické řady Clear & Happy jsou navržené v souladu s trendem HAPPY SKIN. Je-li naše pokožka v rovnováze, vypadá zdravě a cítí se dobře – je šťastná.

Unikátní složení obsahuje bylinky na akné, díky kterým pleť zbaví toxinů, nečistot a přebytku mazu. Kromě toho zajistí také intenzivní, dlouhodobou a hloubkovou hydrataci, rozjasní pleť a vytvoří ochrannou bariéru před škodlivými vlivy okolního prostředí.

Receptura plná přírody

Velkým benefitem této řady je vysoce přírodní složení a hypoalergenní parfemace se svěží vůní okurky, která dokonale podtrhuje pocit osvěžení a úlevy.

⋅ Přírodní komplex z řeřichy, břečťanu, citrónu, šalvěje a lopuchu snižuje tvorbu mazu
⋅ Hydratační a zklidňující extrakt z okurky
⋅ Extrakt z lišejníku s cennou kyselinou usnovou, která má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky

Čím můžeme „pleťovou pohodu“ ještě podpořit?

Měli bychom dbát na celkové zlepšení životního stylu, který zahrnuje fyzickou aktivitu, pravidelný a kvalitní spánek, zdravou, vyváženou stravu a také zdravý duševní a emocionální stav.

 

Jakým chybám se při péči o problematickou pleť vyvarovat?

 Zklidnění problematické pokožky a eliminace akné vyžaduje trpělivost, proto používejte výrobek ideálně 6 až 8 týdnů, abyste mohli objektivně zhodnotit jeho funkčnost.

1. Než půjdete spát, vždy odstraňte make-up.
2. Nezaměřujte se pouze na již vzniklé pupínky, ale pravidelně aplikujte vhodné produkty na celou pleť.
3. Nesdílejte svůj make-up a štětec s nikým dalším.
4. Pozor na nadměrné vysušování. Pleť se sklony k akné je mastná, takže vás může lákat aplikovat adstringentní přípravky. Nedělejte to. Suchá pleť = podrážděná pleť a je více náchylná k tvorbě dalších nedokonalostí.
5. Odolejte pokušení vymačkávat pupínky a ošetřete pokožku přípravky na problematickou pleť.
6. Pokud trpíte na hluboké nebo bolestivé akné, vyhledejte konzultaci s odborníkem.

 

Přejeme krásné dny a spokojenou pleť,
vaše Manufaktura

Mohlo by vás také zajímat

Informace o tom, jak zpracováváme a chráníme Vaše osobní údaje, najdete na stránce Ochrana osobních údajů.