Červnové povídání

Hrst červnových pranostik napoví mnohé o tomto krásném období časného léta.

Medardova kápě čtyřicet dní kape. (8.6.) Medard spolehlivě předpovídá nastávající počasí.
Na svatého Víta hlava líhá a u nohou svítá. (15.6.) Nejkratší noc v roce.
Na svatého Aloise nabrus kosu, neboj se! (21.6.) Začíná senoseč a obvykle i pěkné počasí.
Na svatého Jána není noc žádná. (24.6) Svatojánská magická noc je opravdu světlá.

Venkovským lidem nastává s příchodem jara spousta práce. Na oslavy a zábavy nezbývá čas. A přesto i v období senoseče si mladí lidé našli chvilku na různé zvyky a rituály, spojené pochopitelně s láskou.

Čas letního slunovratu kolem 21. června býval už pro starověké civilizace nesmírně důležitý. Dny se opět začnou krátit, a i když se to zdá v době vrcholícího léta podivné, sluníčko se od nás začne vzdalovat. Proto se v dávné minulosti snažili lidé různými dary a oběťmi slunce uplatit, aby se k nim zase o zimním slunovratu vrátilo. Rané křesťanství muselo záhy připustit, že se mu nepodaří podobné zásadní události v životě lidu vymýtit, tedy se přizpůsobilo a zasadilo své církevní svátky a obřady do dnů lidových výročních obyčejů. Tak i letní slunovrat spojili se svátkem Johana Baptisty, svatého Jana Křtitele.

V lidovém prostředí se kolem 24. června snažili mladí lidé různými magickými praktikami, zaříkáním a čarováním získat přízeň milovaného protějšku. Dívky pletly věnečky z devatera kvítí a dávaly je pod polštář, aby se jim ve snu zjevilo, kdo bude jejich vyvolený. Podobné věnce házely v ovocném sadu za hlavu. Zachytil-li se věnec na větvích jabloně, měla se dívka do roka vdát.

O svátku Jana Křtitele chystala chasa na obecních pastvinách svatojánský oheň. Navrstvili hranici ze suchého chrastí, prokládanou zeleným chvojím a doprostřed zarazili jedličku s oloupaným kmenem. Vršek ozdobily mnoha květinovými věnci. Když večer vyšla první hvězda, zapálili oheň, zpívali a tančili kolem něj chorovodové tance. Když chvojka přehořela a skácela se, snažil se každý zmocnit alespoň části očazeného věnce. Ten prý – obtočen kolem rohů krávy - zajistil množství tučného mléka. Pak milenecké dvojice spolu přeskakovaly dohořívající oheň, což byla zábava poněkud nebezpečná. Takže dnešní adrenalinové sporty nejsou nic nového. Čarovná teplá noc plná světlušek byla jistě mámivou kulisou pro mladé lásky. Asi nebylo snadné pro leckterou dívku odolávat svodům chlapce a po čase pak litovala svého ztraceného „věnečku“.

Půvabné slavnosti měla ve svém repertoáru i katolická církev. O svatodušních svátcích, lidově Letnicích, které začínají padesát dnů po Velikonocích, se ve čtvrtek po Sv. Trojici koná Boží Tělo. Procesí věřících obchází čtyři venkovní oltáře a v čele průvodu jdou patřičně naparáděné holčičky s košíčky, z nichž rozhazují po cestě okvětní plátky růží a pivoněk.

A do třetice zmíním lidový obyčej zvaný „královničky“. Byla to opět dívčí obchůzka, víceméně koledování. Čtyři družičky vedly mezi sebou drobnou dívku, ozdobenou květy a pentlemi s květinovou korunkou. Nad ní držely baldachýn z velkého červeného „tureckého“ šátku. Obcházely po obci, zpívaly a prosily o dary pro svou chudou králku.

Možná, že současná neveselá doba izolace a osamění přivede lidi k poznání, že společně prožité chvíle i v rámci dávno zapomenutých oslav a obyčejů nás mohou obohatit. Pochopitelně nikoliv pro jejich původní iracionální pověrečný obsah, ale třeba v transformované podobě pro krásný společný zážitek.

Tipy na červnové recepty:

Meduňkový čaj
Melissa officinais neboli krásně česky meduňka lékařská zavoní už svým názvem po medu a po včeličkách, kterým je vydatnou pastvou. V lidovém léčitelství je meduňka považována za bylinu uklidňující nervy, posilující zdravý spánek a dobré zažívání. Všeobecně je meduňka oblíbená pro svou lahodnou citrónovou vůni.

Výborný čaj připravíte spařením hrsti opraných lístků meduňky, hrsti jablečných slupek, dvou hřebíčků a malého kousku skořice. Nechte čtvrt hodiny odstát, pak sceďte, oslaďte medem a přidejte lžíci citrónové šťávy. Kdo si oblíbil chuť čerstvého zázvoru, může přidat dva plátečky z oprané zázvorové hlízy. Chceš-li ovšem využít meduňku i v poněkud odvážnější formě, opatřete si kvalitní konzumní líh, do větší uzavíratelné nádoby dejte oprané lístky meduňky, zalijte malým množstvím vody s převařeným cukrem, přidejte tence sloupnutou kůru z dobře omytého citrónu, několik hřebíčků, kousek celé skořice a dolijte nádobu lihem. Uzavřete a nechte macerovat 4-5 týdnů v pokojové teplotě. Pak přeceďte přes husté sítko nebo čisté pláténko, nalijte do menších láhví a užívejte střídmě proti depresím… Pokud má výluh příliš vysoký obsah alkoholu, zřeďte ho převařenou vodou, případně podle chuti doplněnou cukrem.

Tvarohové pomazánky s bylinkami:

Toleranc
Tučný jemný tvaroh rozmíchejte s kouskem změklého másla, můžete zředit lžící smetany, podle chuti osolte, přidejte drobně nakrájenou cibulku, nejlépe šalotku, a rozsekané lístečky mladého kopru. Koprem nešetřete.

Rozhuda
Tvaroh rozmíchejte s máslem, podle potřeby zřeďte smetanou, osolte, okořeňte sladkou paprikou, pro otrlé i špetkou pálivé, přidejte pokrájenou cibuli a pažitku, drcený kmín a sekané lístky kerblíku. K tomu čerstvý chléb a pivíčko…

Toto milé čtení pro nás připravila výtvarnice a folkloristka Kamila Skopová, s kterou již dlouhá léta spolupracujeme. Děkujeme!

 

 

Kamila Skopová, výtvarnice

S výtvarnicí  a spisovatelkou Kamilou Skopovou spolupracujeme již dlouhá léta.
Vytváří pro nás překrásné kresby (malby, ilustrace), řada z nich zdobí etikety našich výrobků.
Je autorkou řady publikací, spolupracuje s řadou folklorních souborů.
Je autorkou mnoha výstav lidových zvyků a obyčejů.

Informace o tom, jak zpracováváme a chráníme Vaše osobní údaje, najdete na stránce Ochrana osobních údajů.